След потопа в Карловско един въпрос започва да тежи със страшна сила: Незаконната сеч ли е причина за наводнението там?
В Студио Actualno питаме Александър Дунчев, бивш изпълнителен директор на Изпълнителна агенция по горите и бивш депутат в последния парламент. Познат е със своя остър и критичен език по темата, яростен защитник на българските гори.
Какво според Вас предизвика това наводнение в карловските села?
Хората очакват, че е незаконната сеч, но като човек който се занимава дълги години с развитието на горите, мога да кажа, че незаконна сеч в България има на много места. Драстични примери показваме често, но точно над с. Каравелово и с. Богдан не е такъв случая. Там има сеч, има от всичките характеристики, свързани с българските горскостопански дейности, като направата на грозни пътища с булдозери, избутване на дърветата и земната маса в деретата… това го има навсякъде.
ДГС Карлово е едно от добрите в България. Серифицирано стопанство, там има и международен контрол, то е един от добрите примери как се стопанисва гора. Далеч е от най-доброто, далеч от това, което в бъдеще ще трябва да очакваме като стопанисване на горите в условия на климатични промени, но незаконна сеч и лоши практики в горите над потопените карловски села не са първостепенна причина за наводненията.
Болезнено е. Всички очакват едно просто обяснение: "Незаконна сеч. Горските са виновни." - случаят не е такъв. Сателитните снимки показват, че там драстична незаконна сеч няма. Да сече се като навсякъде в България. Проблемът е извънредно силния дъжд. Всеки, който погледне в Google earth ще види, че в района са останали едни дъбови гори, силно разредени от пашата преди половин-един век, виждат се ерозионни бразди и се вижда, че тези гори са върху гола скала. Т.е. там всичко, което падне като дъжд се сурва по земята върху скалата и отива в деретата.
Със сигурност помагат и горските пътища, които правим безразборно все повече, защото те са винаги като един улей, който води към селото или дерето, винаги създават условия за ерозия. Често се караме на горските, които допускат фирмите да направят пътя вертикално надолу през гората.
Т.е. преди 100-тина години там всичко е било скала, така ли?
Точно така, всичко е било оголено, както по цялата Стара планина по южните склонове. Имало е много пастири, нужни са били много пасища тогава, а не гори. Между другото горските стопанства Карлово, Кюстендил, Земен… те са били създадени преди 100 години не с цел дърводобив, а за да залесяват. 1/4 от горите в България са създадени последните 100 години. В тези стопанства не са работили послушковци, а лесовъди с образование от западна Европа, довели със себе си европейски лесовъди. Целата е била да се залесят всички райони над населени места. Тези хора с изграждали баражи, хиляди баражи са били направени тогава. В момента тук-там единични по Първомай, Петрич, около Рилски манастир и до там.
Ако се издаде едно разрешение за сеч, кой после установява контрол?
Хората нямат никакво доверие на държавата и на голяма част от горските служби. Останали са малко истински експерти по места, всички са прогонени, изгонени и на тяхно място последните 15-ина години се инсталират само послушковци, които не разбират от гори.
Има няколко критерия, по които можем да установим има ли държава в гората:
1. Има ли превантивен контрол? - системно проверяване на сечища.
2. Когато се подаде сигнал, извършва ли се качествен текущ контрол? - всичките ни сигнали са публични, може да ги видите тук: https://app.gorata.bg/reports
3. Когато се подаде сигнал се случва следното: Контролният орган вижда 100 кубика незаконна сеч, но признава само 5.
4. Има ли санкции?
Почти никога не се задържа дървесината от незаконна сеч. Фирми с по 40 акта за незаконна сеч през годините си продължава дейност и няма отнет лиценз. Т.е. тук държавата също я няма.
Къде отива поне половината от дървесината на България?
Каква част от дървесината отива във фабрики за мебели и др. - вижте целия разговор с Александър Дунчев!
*Публикацията е съгласно договор между "Уебграунд" ЕООД и ПП "Продължаваме промяната" за парламентарни избори 2022. Купуването и продаването на гласове е престъпление!